• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 دی 1394 / 08:10   کد خبر : 2811   گروه : اجتماعی
اختصاصی نوای آبیدر/

دستفروشی بیراهه‌ای برای تاب دادن چرخ زندگی

پدیده دست فروشی در تمام نقاط دنیا وجود دارد اما رشد بی رویه آن در کردستان نشان ازاشکالاتی اقتصادی وا جتماعی دارد.سنندج را اکنون می توان شهر دستفروشان نامید.همزمان با توسعه و ازدیاد جمعیت شهر، دست فروشانی که سکوت ستاد سد معبر را دیده اند روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود.

پدیده دست فروشی در تمام نقاط دنیا وجود دارد اما رشد بی رویه آن در کردستان نشان ازاشکالاتی اقتصادی وا جتماعی دارد.سنندج را اکنون می توان شهر دستفروشان نامید.همزمان با توسعه و ازدیاد جمعیت شهر، دست فروشانی که سکوت ستاد سد معبر را دیده اند روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، مدت هاست شاهد دادو فریاد و بگیر و ببند ماموران ستاد سد معبر شهرداری نیستیم. خیابان فردوسی، سیروس، طالقانی، میدان انقلاب و ... جایی برای پهن کردن بساط دست فروشان شده است و آنها از نبود و منفعل بودن ماموران سد معبر بی هیچ ترسی اجناس خود را تبلیغ می کنند.

 

این داستانی است که سال های سال شاهد آن هستیم . آیا دست فروشی یا خرده ریزه فروشی یک فرهنگ و شناسنامه شغلی دارد؟ آیا دست فروشان، مزاحمان پیاده روها و متجاوز به حقوق عابران نیستند؟

 

شرایط بد اقتصادی و نبود مراکز بزرگ کار مثل کارخانه ها به دستفروشی در این شهر رونق و گسترش داده. نان فروش، نایلون فروش، جوراب و تیغ، کتاب های صادق هدایت تا وین دایر، پوستر های چگوارا تا شاهرخ خان و کودکان، لوازم جانبی موبایل و لباس های زنانه و مردانه و....تنها تعدادی از فروشندگانی هستند که در حاشیه پیاده روها بساطشان را پهن کرده اند و باعث شلوغی پیاده رو ها و خیابان ها را باعث می شوند.

 

علی یکی از شهروندان سنندجی اظهار می دارد که کسی را می شناسد که لباس های بنجل زنانه و مردانه را از تهران می آورد و در پنج جا بساط پهن کرده است.

 

حامد چای فروش پاساژهاست. جوان و متاهل، تا سوم راهنمایی توانسته درس بخواند. می گوید: از آن طرف دنیا که نیامده ام، اهل همین سنندجم، با همین چای فروشی چند تومانی کاسب می شوم. اولش بساط داشتم یک میز کوچک و و یک گاز پیک نیکی و.... اما دیگر جمعش کردم دیدم زیاد به صرفه نیست یکجا کار کنم. حالا سیار میگردم هرچند زحمت دارد اما ناشکری نکنم، خوب است.

 

تهمینه زارعی از وجود دستفروشان احساس ناراحتی نمی کند و می گوید: اینها اگر نباشند ما هیچ چیز نمی توانیم بخریم. دستفروشان اجناس را نسبت به مغازه در ها ارزانتر به مردم میفروشند و نان حلال در می آورند. اگر از سر بیکاری نبود کی دوست داره در زیر سرما و گرما یک گوشه بایستاد و کار کند.

 

صالح 59 ساله به گفته خودش از زمان بلیط های بخت آزمایی دست فروشی می کند، کسانی را که اطراف بساط او جمع شده اند را با پرخاش پراکنده می کند. او هنوز نگران است مبادا سیگار های خارجی او را بگیرند. صالح میگوید به پیاده‎روها عادت کرده ام اکر یک روز سرکار نیایم مریض می شوم. به همه چیزش عادت کردم، به گوشه گوشه ی این پیاده رو ها، به روزگاری که جلو چشم هایم عوض می شود و آدم‎هایش که دیگر خیلی عوض شده اند، به این ماشین آبی رنگ شهرداری که مدتی است دیگر نمیخواهد دستفروشان را از پیاده روها جمع کند و همانند مغازه‎دارن که پیاده رو را هم جز مغازه خود کرده اند دیگر کاری با ما ندارند.

 

فاطمه 38 ساله، با عجله از خیابان انقلاب (سیروس) به سمت میدان انقلاب می رود. وقتی علت راه رفتن در خیابان را به جای پیاده رو می پرسم می گوید: شما چیزی به اسم پیاده رو می بینید؟! پیاده رو ها جز دارای مغازه دارها و دستفروش ها شده است و دیگر فضای کافی برای عبور و مرور مردم نگذاشته اند و اگر خدای نکرده کسی دستش به بساط اینان بخورد خسارت مالسان از آن فرد میگیرند. بارها پیش آمده است که مغازه دار یا دستفروشی وسایلش سر راه مردم قرار داده و وقتی هم شکسته، ضرر مالش را از آن فرد گرفته. شهرداری هیچ برخوردی با این افراد خاطی نمی کند. کسی که مغازه اش کوچک است چرا مغازه بزرگتر اجاره نمی کند تا همه وسایلش در جا بگیرند؟

 

در میان انبوه دستفروشان سنندج به سراغ رسول از فروشندگان موز می رویم، وی در خصوص شغل خود می گوید: چند سالی است به این کار مشغولم، قبلا توی کوچه ها نان خشکی میخریدم. الان وضعیت کار خوب است قبلا که ماموران سد معبر سر به دنبالمان می گذاشتند، موز ها زیر دست و پا له می شد و حسابی ضرر می کردیم.

 

در تمام دنیا دستفروش وجود دارد و در شهرهای بزرگ و در میان فرهنگ های مختلف دستفروشان عرضه کنندگان کالاها، اجناس و مواد خوراکی در حاشیه خیابان ها هستند در سایر کشور ها این دستفروشان اتحادیه دارن، پلاک شغلی  و جواز کسب دارند. دستفروشان این کشور ها مورد حمایت شهرداری ها و مورد احترام مردم هستندو همچنین عوارض پرداخت می نمایند.

 

دستفروشان نماد گروه کثیری از مردم هستند که به باور کارشناسان به شغل کاذب اشتغال دارند. در حالی که عده‎ای دیگر می گویند اینان کالا هایی را در اختیار مردم می گذارند که در مغازه ها قابل دسترسی نیست. دستفروشان خیابان فردوسی کتاب هایی را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند که کمتر در کتاب فروشی وجود دارد، و یا آن دیگری که مهمان ناخوانده ای برایش رسیده، نان لواش و سنگک را دور میدان انقلاب می تواند بخرد.

 

اگرچه وجود دستفروشان چهره ای از شهر را در ذهن مان ترسیم می کند که خوشایند نیست ولی جمع آوری آنان نیز بدون برنامه ریزی و تلاش اصولی نتیجه ای در خور و بایسته در پی نخواهد داشت. اینان نان آور تعداد بیشماری هستند که خراش پنجه های فقر بر گونه های آنان به خوبی پیداست اگرچه حضور آنان برای بسیاری از مردم خوشایند نیست ولی به درستی می دانیم که برای برای درمان اصولی باید چاره ای اندیشیده شود سوال اینجاست که چرا مجموعه شهرداری تا کنون برای این معضل راهکاری علمی و اصولی پیدا نکرده است و  تنها با برخورد های گاه و بی گاه سعی در پاک کردن صورت مسئله دارد.

 

فردی که شهردار بعدی سنندج می شود از وی انتظار می رود که بحث دستفروشان و سد معبر ها را در اولویت کارهای خود قرار دهد چون پیاده رو ها تنها متعلق به مغازه داران و دست فروشان نیست و این بحث که یک نقطه ضعف در مدیریت شهری می باشد و یکی از علت های عزل شهردار سابق سنندج توسط اعضای شورای شهر بود هرچه زودتر رفع شود.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

دستفروشی، فقر، کردستان معابر سنندج معضل

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->