• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : جمعه 1 شهریور 1392 / 07:49   کد خبر : 275   گروه : اجتماعی

تمدن ایرانی، دانشمند ایرانی

ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن خود  تاکید دارد که اکثر غریب به اتفاق   دانشمندان و بزرگان علمی جهان اسلام ایرانیند ، از جمله بوعلی سینا.

ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن خود تاکید دارد که اکثر غریب به اتفاق دانشمندان و بزرگان علمی جهان اسلام ایرانیند ، از جمله بوعلی سینا.

به گزارش نوای آبیدر، دانشمند بزرگ ایرانی، ابوعلی سینا ثمره ای از یک تمدن بزرگ و جلوه ای بارز از نقش ایرانیان در اعتلای تمدن اسلامی است.


وی اعتباری جهانی برای تمدن ایرانی و اسلامی است که تاریخ تمدن جهان را نیز متحول کرد . به دلیل احاطه ابن سینا بر دانشهای مختلف و تاثیر وی در متفكران و دانشمندان پس از خود - كه حیطه آن به جز قلمرو اسلام ،‌ اروپا را نیز در بر گرفته بود - ‌از او در غرب به عنوان نامدارترین دانشمند اسلامی یاد می شود.


جرج سارتن می گوید : تمدن اسلامی نتیجه پیوند جوانه نیرومند غرب بر روی درخت تناور تمدن ایرانی بود و راز نیرومندی عجیب و تحول ملكات و فضایل آن در همین مطلب نهفته است .


شاید بتوان گفت در میان دانشمندان اسلامی ، كسانی كه ممكن است در اروپا و غرب با ابن سینا مقایسه شوند و یا رقابت کنند ، الكندی و ‌محمدبن زكریای باشند اما در حقیقت الكندی تنها حكیم و زكریای رازی پزشك بوده است و هیچ یك مانند ابن سینا در زمینه های مختلف صاحب نام نبوده اند.


برخی تحریفگران بی هویت، ابوعلی سینا و برخی از بزرگان سرزمین ایران را  مشاهیر جهان عرب معرفی می کنند ولی تاریخ جهان و تاریخ اسلام گواهی می دهند که او یک ایرانی اصیل بود .
ملاک ایرانی بودن چیست؟برخی محل تولد، برخی محل زندگی و برخی محل وفات را ملاک قرار داده اند. هستند برخی از مشاهیر و بزرگان که با هر سه این ملاکها ایرانی به معنای امروزی آن محسوب می شوند.


شخصیتهای بزرگ متعلق به یک کشور نیستند ، متعلق به  بشریت  و تاریخند ولی در جهان مرسوم است ،   خاکی که این بزرگان در  آن پا گرفته اند نام برده می شود و با آن  احترام گذاشته می شود .


آنچه که مهم است فرهنگ و تمدن مشترک ایرانی است، اگرچه کشور ایران امروز منحصر به این قلمرو کوچک شده، اما فرهنگ و تمدنش هنوز این مرزهای جغرافیایی استعمار زده را به رسمیت نشناخته است.

شاید بی هویتی برخی کشورهای همسایه که حتی قادر نیستند در تمام امور خود مستقل باشند و تصمیم بگیرند باعث شده است برای جبران مافات اقدام به دزدی فرهنگی کنند، که در چند سال اخیر مرسوم شده است.

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

ابن سینا دانشمند ایرانی تمدن ایرانی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->