• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 آذر 1394 / 09:45   کد خبر : 2630   گروه : اجتماعی
فرماندار سنندج:

ارتقای سرانه مطالعه از ضرورت های فرهنگی کشور است

فرماندار سنندج با اشاره به پایین بودن نرخ سرانه مطالعه در کشور، گفت: ارتقای سرانه مطالعه از نیازها و ضرورت های فرهنگی کشور است.

فرماندار سنندج با اشاره به پایین بودن نرخ سرانه مطالعه در کشور، گفت: ارتقای سرانه مطالعه از نیازها و ضرورت های فرهنگی کشور است.

به گزارش نوای آبیدر، "محمد ابراهیم زارعی" فرماندار سنندج در مراسم تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان کردستان که با حضور مدیرکل امور مجلس نهاد کتابخانه های عمومی کشور در آمفی تئاتر کتابخانه عمومی شهید ملابرهان عالی سنندج برگزار شد اظهار داشت: متاسفانه تکنولوژی های روز به ویژه گوشی های هوشمند فرهنگ مطالعه را تحت تاثیر قرار داده است.

 

وی با اینکه انسانی که از مطالعه دور باشد از تمامی دانایی‌ها و خوبی‌ها به دور می‌ماند، ادامه داد: قرآن به عنوان کتاب آسمانی مسلمانان بر اندیشیدن تاکید کرده است و اندیشیدن بدون مطالعه امکان‌پذیر نیست.

 

وی ضمن تاکید به ترویج امر کتابخوانی در جامعه، افزود: در زمان‌های گذشته کتاب‌های زیادی از دوره‌های ساسانی و اشکانی به جا مانده است که این مهم نشان از دانش و صاحب سبک بودن ایرانی‌ها در گذشته‌های دور دارد.

 

فرماندار سنندج عنوان کرد: در دوره‌های قبل از اسلام دانشمندان ایرانی کتاب‌های زیادی نوشته‌اند و در عصر بعد از اسلام نیز تمامی کتب خود را به زبان عربی ترجمه کردند.

 

وی با اشاره به اینکه دانشمندان این دیار جایگاه خاصی را در بین ملل داشته‌‌اند، تصریح کرد: ایرانی‌ها خدمات شایانی را به جهان اسلام داشته اند و این امر بر کسی پوشیده نیست.

 

زارعی بیان کرد: در دهه‌های گذشته کتاب‌های زیادی با تیراژ 30 هزار جلد منتشر می‌شد اما متاسفانه اکنون چاپ کتاب به 500 جلد کاهش یافته که این مسئله نگران کننده است.

 

وی آمار کتابخوانی را در سطح استان که دارای 45 هزار دانشجو است نگران کننده دانست و خاطرنشان کرد: بی توجهی و کم کاری‌ مسئولان نیز در این مسئله دخیل است که در این راستا باید همه تلاش کنند تا فرهنگ کتابخوانی در جامعه ترویج پیدا کند.

 

فرماندار سنندج در پایان با اشاره به اینکه عدم استفاده مناسب از تکنولوژی یکی از عوامل پایین آمدن آمار کتابخوانی در کشور است، اضافه کرد: جامعه هم می تواند در این مورد نقش موثری را ایفا کند و با اهدای کتاب به عنوان هدیه به یکدیگر می توان فرهنگ کتابخوانی را به جامعه بازگرداند.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

فرماندار سنندج محمد ابراهیم زارعی کتاب و کتابخوانی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->