• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 آذر 1394 / 12:51   کد خبر : 2619   گروه : اقتصادی
گلایه‎های رئیس اتحادیه خبازان سنندج؛

وجود 250 واحد خبازی مازاد در سنندج/خبازان کردستانی زیر خط فقر قرار دارند

رئیس اتحادیه خبازان سنندج گفت: خبازان و کارگران این صنف از زحمت کشترین صنوف جامعه هستند و با درآمد بسیار پایین و عدم حمایت مسؤلان مواجهه هستند که مشکلات زیاد و عدم رسیدگی آنها را با معضلات زیادی درگیر کرده است که نیازمند توجه و بررسی و رسیدگی است.

رئیس اتحادیه خبازان سنندج گفت: خبازان و کارگران این صنف از زحمت کشترین صنوف جامعه هستند و با درآمد بسیار پایین و عدم حمایت مسؤلان مواجهه هستند که مشکلات زیاد و عدم رسیدگی آنها را با معضلات زیادی درگیر کرده است که نیازمند توجه و بررسی و رسیدگی است.

به گزارش نوای آبیدر، "ناصر اسدی" رئیس اتحادیه خبازان سنندج در گفتگو با کُردپرس گفت: این اتحادیه فعالیت خود را قبل از انقلاب آغاز کرده و نزدیک به چهل سال است مشغول خدمات رسانی به اعضا می باشد.

 

اسدی افزود: 630 واحد دارای پروانه کسب در سنندج و حومه مشغول به کار هستند و حدود 80 واحد نیز بدون جواز فعالیت دارند که بیشترشان از افراد و قشر ضعیف جامعه هستند و بیکاری سبب شده به این حرفه روی بیاورند و چند دفعه نیز بیشترشان پلمپ شده اند و دوباره بعد از مدتی خودشان فعالیت خود را آغاز کرده اند.

 

وی تصریح کرد: خبازان فعال و دارای پروانه کسب نیز به وجود این افراد که در مغازه ها و به شیوه های مختلف مشغول به پخت انواع نان می شوند معترض شده اند اما هنوز راهکاری برای رفع این معضل انجام نشده و این موضوع و تعداد زیادی خبازی مازاد به یکی از مشکلات اساسی ما تبدیل شده است.

 

او در ادامه اذعان داشت: در دولت قبلی در این حوزه کار کارشناسی نکردند و پروانه کسب بیش از حد جهت رقابت صادر کردند و مجوز به کسانی داده شد که توانایی انجام این کار را نداشتند و نه تنها رقابت پیش نیامد باعث بی کیفیتی نان و بی سامانی صنفی شد اما ضمن قدردانی از مسئولان کنونی به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای مقابله با این مشکل در حدود 2 سال است تاکنون جوازی صادر نکرده اند و اگر این روال ادامه پیدا بکند می شود واحدهای موجود را ساماندهی و برخی را به مکانها و شهرک های جدید الاحداث منتقل کرد.

 

این فعال عرصه خبازی سنندج با بیان اینکه قبل از هدفمندی یارانه ها مسئولین زیربط در امور آرد و نان با وجود فعالیت 380 واحد خبازی در سنندج اعلام کردند که 80 تا 100 واحد مازاد وجود دارد متأسفانه بعد از هدفمند کردن یارانه ها تعداد واحدها در مجموع به 800 واحد افزایش پیدا کرده و در حال حاضر نزدیک به 250 واحد مازاد داریم اظهار داشت: درآمد قریب به اتفاق اکثر متصدیان نانوایی ها بسیار پایین و کارگران تحت پوشش زیرخط فقر قرار دارند و نرخ فعلی هم هیچ توجیه اقتصادی برای این صنف و زیرمجموعه ندارد و حتی کارفرمایان هیچ گونه پوشش بیمه ای ندارند و کارگران نیز با وجود داشتن بیمه تأمین اجتماعی در بیشتر اوقات حمایت لازم از آنها صورت نمی گیرد.

 

اسدی در ادامه افزود: وقتی کارگران خبازی ها برای کارت بهداشتی و انجام آزمایشات این مهم به مراکز درمانی مراجعه می کنند هزینه آزاد از آنها اخذ می شود و مبالغ مدنظر برای کارگران زیاد است پس بیمه تأمین اجتماعی چه فایده ای دارد.

 

وی گفت: درآمد خبازی ها بسیار پایین است و حقوق شاطر و کارگران نیز بسیار ناچیز است و درآمد کنونی کفاف زندگی و معیشت آنها را نمی دهد و آنها را به زیر خط فقر حتی پایین تر هم رسانده است.

 

اسدی با بیان اینکه درآمد کارفرما و کارگران تحت پوشش این صنف بستگی به نرخ نان دارد و این نرخ و افزایش آن با نظارت دولت صورت می گیرد و میزان خرید و فروش در این صنف برای مصوبه و آنالیزهای دولتی انجام می گیرد، تصریح کرد: هر روز شاهد افزایش قیمت انواع کالاها و به ویژه حامل های انرژی مصرفی برای خبازی ها هستیم اما توجه به حقوق کارگران و نرخ نان صورت نمی گیرد و لازم است تا نرخ نان افزایش پیدا نکند نرخ حامل های انرژی مصرفی مانند گاز، آب و برق برای خبازها افزایش پیدا نکند و مایحتاج تولید نان هر روز افزایش پیدا می کند و چند برابر می شود و خباز از هیچ طریق دیگری برای جبران هزینه هایش نمی تواند اقدام بکند ضرورت دارد مسئولان به این نکته توجه کنند تا شاهد فشار و افزایش مشکلات دیگری برای کارگران و خبازان نباشیم.

 

رئیس اتحادیه خبازان سنندج در ادامه اذعان داشت: مسئولان دولت تدبیر و امید ضرورت دارد برای این حوزه و مشکلات آن تدبیر و چاره اندیشی کنند و از صنف خبازان و کارگران آن که از زحمت کش ترین صنوف جامعه هستند حمایت کنند تا شاهد پخت و تولید نان با کیفیت و رفع موانع مشکلات آنها و خانواده هایشان باشیم.

 

اسدی بیان داشت: وقتی مسئولان ارشد دولت اعلام کردند که کار صنوف را به خودشان واگذار نمایید باید این مهم اجرایی شود و این در حالی است که شرکت حمل و نقل برای حمل و نقل و رساندن آرد به خبازی ها را به یک شرکت دولتی واگذار کرده اند در حالی خدمات رسانی مناسب نیست چون آن را به پیمانکار واگذار کرده اند هر چند هزینه های بر هزینه های خبازی ها افزوده که می شود آن را به خود فعالان این حوزه و اتحادیه واگذار کرد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه آرد مصرفی در خبازی های کردستان از خود استان تأمین می شود گفت: اما کارخانه ها در شهرهای استان فاقد نمایندگی و انبار هستند و انتقال و تحویل آرد به خبازی ها هزینه زیادتری را بر این صنوف تحمیل می کند اگر در هر شهری دارای انبار باشند حمل آسانتر و زودتر و هزینه بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

 

اسدی افزود: یکی از راهکارهای افزایش درآمد یا کاهش هزینه های زیاد خبازی ها در ردیف قرار دادن آنها با مساجد و مدارس که هزینه مصرف حامل های انرژی پایین است می باشد که کمک خوبی است.

 

وی در ارتباط با کیفیت نان خبازی ها اظهار داشت: کیفیت نان در ابتدا به کاشت و نوع زمین کشاورزی بستگی دارد و بعد گندم به نحوه بوجاری آن و اختلاط گندم مرغوب و دارای گلوتروم استاندارد بستگی دارد و خبازان هم در کیفیت پخت نان سهیم هستند مهارت کارفرما و کارگران تحت پوشش از دیگر عوامل است و در مجموع یک چرخه در کیفیت نان مؤثر هستند.

 

اسدی افزود: نانی مرغوب است که رنگی تیره تر داشته باشد و دارای سبوس گیری استاندارد باشد و خوشبختانه در کردستان آردهای موجود دارای سبوس کافی و اندازه هستند و اگر مردم نیز برخی مواقع از نان پخته شده گله مند هستند شاید به دلیل عدم اختلاط گندم باشد.

 

اسدی در پایان از تلاش و خدمات رسانی خبازی ها و به ویژه کارگران زحمت کش آن در کردستان و به ویژه سنندج قدردانی کرد و گفت: تلاش ما این است با تعامل و ارتباط با مسئولان مشکلات مطرح شده را برطرف کنیم که لازم است همراهی داشته باشند و از تعزیرات هم درخواست داریم از جریمه های سنگین برای خبازی ها خودداری کنند چون این صنوف مشکلات زیادی دارند و مسئولان هم نظارت و همکاری و تلاش بیشتر داشته باشند و ضمن اعلام نرخ عادلانه در این حوزه راهکار و حمایت ویژه تری داشته باشند.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

خبازان سنندج اتحادیه خبازان کُردستان خبازی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->