• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : پنجشنبه 12 فروردین 1395 / 21:45   کد خبر : 161   گروه : فرهنگ و هنر
صنایع دستی کُردستان/

نازک کاری سنندج؛ هنری ماهرانه در دستان کُردها با 150 سال قدمت

انديشه سالم، مهارت، ظرافت وزيبايي، ابتكار و سليقه در نازك كاري سنندج حرف اول را مي‌زند که قدمتی 150 ساله دارد.

انديشه سالم، مهارت، ظرافت وزيبايي، ابتكار و سليقه در نازك كاري سنندج حرف اول را مي‌زند که قدمتی 150 ساله دارد.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، يكي از مهمترين صنايع دستي کردستان نازك كاري چوب است. پايه واساس نازك كاري روكش كردن طرح ها ونقشهاي آماده شده از چوب هاي جنگلي وخوش نقش بر اساس طرح از قبل تعيين شده است. شهر سنندج از مراكز مهم نازك كاري ايران و بلكه دنيا است.


انديشه سال، مهارت، ظرافت و زيبايي، ابتكار و سليقه در نازك كاري سنندج حرف اول را مي‌زند. گره‌هاي گردو و سنجد كه بسيار زيبا و پر نقش اند در دستان ماهر و باذوق هنرمندان سنندجي به هر صورت و شكلي كه بخواهند در مي آ‌يد. علاوه بر مهارت استاد كاران سنندجي، تنوع و زيبايي گره هاي گردو سنجد باعث زيبايي دو چندان اين محصولات شده است.


نازك كاري در سنندج حدود يك قرن و نيم سابقه دارد و به گفته استاد كاران نازك كار باني و بنيانگذار اين هنر زيبا در سنندج استاد نعمت الله نعمتيان پدر مرحوم استاد حاج مجيد نعمتيان بوده است.


اين هنر در سنندج ابتدا با وسايل ساده و ابتدايي و در عين حال زيبا انجام شده است و حتي در آن زمان هنرمندان نازك كار ميز كار نداشته اند و روي زمين مي نشسته و كار انجام مي داده اند تا اينكه در سال 1342 اولين ميز كار توسط استاد عبدالحميد نعمتيان نوه استاد مرحوم نعمت الله به شهر سنندج آورده شده است و از آن زمان به بعد كم كم ابزارها و امكانات بيشتر شده و از مشكلات كاري آنها كم كم كاسته شده است.

 

 

اين هنر در حال حاضر جنبه بازاري پيدا كرده و اكثر صنعتگران به ساختن تخت نرد مشغولند و چون صنعتگران منبع درآمدي بجز اينكار ندارند و نيز مواد ومصالح مصرفي نيز بسيار گران و ناياب است، به همين دليل وقت ساختن ديگر محصولات را ندارند وكسي به ساختن ساير محصولات هنري نمي پردازد كه از لحاظ مالي تامين باشد.


در حال حاضر منبت و معرق نيز با هنر نازك كاري آميخته همراه شده است و در اكثر كارها گوشه اي از منبت و معرق ديده مي شود و دليل آن سفارش خريداران محصولات مي باشد. اما خوشبختانه هنرمندان قديمي و اصيل نازك كار همان روش قبلي را ادامه داده و كارهاي بسيار زيبا وب ا ارزش انجام مي دهند وب يشتر از گره چوب مخصوصا گردو و سنجد و كيكم استفاده مي كنند.

 

انواع محصولات نازك كاري

هنر نازك كاري چوب در نقاط مختلف ايران بخصوص در شهر هايي چون سنندج و اروميه رواج بيشتري دارد. محصولات تهيه شده توسط نازك‌كاران سنندجي اشيايي چون: تخته نرد، عصا، كيف زنانه، رحل قرآن، ميز شطرنج، قلمدان، قاب عكس، جعبه جواهرات، جا سيگاري، جعبه توالت، رويه ميز، وسايل زينتي مثل گردنبندهاي ظريف، انگشتر وغيره.

 

 

تخت نرد هاي توليد شده در سنندج از كيفيت بالا و بسيار متنوعي برخوردار است و در حال حاضر بيشترين ميزان توليد كارگاهي را به خود اختصاص داده است.


از اساتيد برجسته نازك كاري در سنندج: عبد الحميد نعمتيان، علي اكبر بهزاديان، رشيد تقربي، مهدي محبي، توفيق محمودي و غیره است.

 

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

نازک کاری سنندج نازک کاری صنایع دستی تخته نرد

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->