• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 تیر 1393 / 23:00   کد خبر : 152   گروه : اجتماعی

ضرورت برخورد فرهنگی با ماهواره

ماهواره به عنوان یکی از ابزارهای پرنفوذ جامعه مدرن مشکلات زیادی را در جوامع ایجاد کرده است اما برخورد سلبی این معضل را دوچندان کرده است.

ماهواره به عنوان یکی از ابزارهای پرنفوذ جامعه مدرن مشکلات زیادی را در جوامع ایجاد کرده است اما برخورد سلبی این معضل را دوچندان کرده است.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، ضریب نفوذ تکنولوژی مدرن خصوصاً ماهواره به عنوان یکی از وسایل پر نفوذ ارتباط جمعی در قرن 21 و تاثیرات مثبت و منفی آن انکار ناپذیر است.


در جوامعی که از بافت سنتی به سمت مدرنیته در حال حرکت هستند و فرهنگ آنها در جهان حاضر غالب نیست، ماهواره می تواند به نوعی کنترل کننده و مسیر دهنده افکار عمومی جامعه باشد.


این تاثیرات که بعضاً خطر و تهدید برای فرهنگ و جامعه مقصد است، در کشورهای با فرهنگ اصیل و بومی و اسلامی همانند ایران می تواند عمقی تر باشد زیرا با توجه به دشمنی کشورهای غربی با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران، به تبع برنامه های تولیدی آنها دارای محتوای ضد فرهنگ بومی اصیل ایرانی است.


حال در این میان و با توجه به استفاده روزافزون خانواده ها از این پدیده مخاطره آمیز دنیای مدرن، آموزش خانواده ها در استفاده و برخورد با ماهواره از ریشه الزامی است.


از طرف دیگر، رویکرد دستگاه های نظارتی با ماهواره نیز در این میان تعیین کننده باشد. نگارنده در این یادداشت سعی بر آن دارد تا برخورد فرهنگی با ماهواره را مهمتر و تاثیر گذارتر از برخورد سلبی بیان کند و دلیل آن را نیز در نوع واکنش جامعه به این دو رویکرد متفاوت است.


در برخورد سلبی، خانواده ها واکنش متقابل با آن نشان می دهند بدین گونه که در هر بار جمع آوری دیش های ماهواره باز خانواده ها اقدام به خریداری آن می کنند. حال جدای از اینکه اکثر آنها فرهنگ را ندارند و مشکلات عدیده ای در روابط خانوادگی بوجود آورده است، برخورد سلبی نیز یک نوع واکنش متقابل منفی بودجود آورده است.


از طرف دیگر آموزش نسل جوان از ابتدا در مدارس در رابطه با خطرات و تهدیدات ماهواره و نحوه برخورد با آن خود نوعی رویکرد غیر مستقیم سلبی اما از جنس فرهنگی است چرا که فرد تا سنین نوجوانی و جوانی با آموزش هایی از قبیل خطرات، تهدیدات و آسیب های ماهواره آشنایی پیدا می کند که در زندگی میتواند بسیار چاره گشا باشد.


این وظیفه خطیر آموزش از پایه و بالا بردن سواد رسانه ای بر دوش اموزش و پرورش و رسانه ملی است که می توانند با آموزش های صحیح و منطبق با ارزش ها و فرهنگی های اصیل ایرانی اسلامی از ورود اثرات منفی این پدیده قرن 21 جلوگیری کنند.


انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

ماهواره برخورد با ماهواره برخورد فرهنگی

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->