• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 آبان 1393 / 12:07   کد خبر : 145   گروه : اجتماعی

وام ازدواجی که برای بسیاری از زوج های سنندجی سه طلاقه شده است

وام ازدواج این روزها داستان پرُ پیچ و خمی برای زوج های جوان سنندجی شده است و گلایه بسیاری از این جوانان را درآورده است.

وام ازدواج این روزها داستان پرُ پیچ و خمی برای زوج های جوان سنندجی شده است و گلایه بسیاری از این جوانان را درآورده است.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، داستان گرفتن وام ازدواج شش میلیونی در دولت دهم با حرف و حدیث های فراوانی همراه بود و ظاهراً در دولت تدبیر و امید نیز با مشکلات قبل همراه است.


وام ازدواج و کمک به جوانان فی النفسه امری خداپسندانه است که زوج های جوان را در امر ساختن زندگی شیرین و دراز مدت یاری می کند.


هرچند این روزها با بالا رفتن تورم اقتصادی، مشکلات اجاره مسکن و اجاره های میلیونی، قیمت سرسام آور لوازم خانگی و ... عملاً شش میلیون وام ازدواج دردی از زندگی پر مشغله زوج های جوان سنندجی را حل نمی کند اما باری به هر جهت روزنه امیدی است تا بتوانند گوشه ای هرچند کوچک از مشکلات عدیده خود را با گرفتن آن حل کنند.


وام ازدواج این روزها داستان پرُ پیچ و خمی برای زوج های جوان سنندجی شده است و گلایه بسیاری از این جوانان را بهمراه داشته است.


اگر فرض بر این بگیریم که نصفی از جمعیت زوج های جوان تازه متاهل سنندجی دارای شغل اداری نبوده و به قول معروف از بازار آزاد و خصوصی کسب درآمد می کنند، در هنگام گرفتن وام ازدواج با مشکل بزرگی به نام ضامن رسمی کارمند مواجه می شوند که عملاً گرفتن وام را ناممکن می کند و به ناچار جوانان باید از خیر این وام گذشته و آن را سه طلاقه کنند.


هنگامی که جوانی با هزار امید و آرزو به یکی از شعب بانک های عامل دولتی استان مراجعه می کند و تمامی پیچ و خم های اداری این وام نه چندان زیاد را طی می کند به در بسته و دیوار بلند ضامن بانکی رسمی با گواهی کسر حقوق مواجه می شود.


هرچند بر اساس مصوبه بانک مرکزی داشتن یک ضامن کارمند رسمی و حتی بازاری معتبر برای گرفتن وام های زیر 10 میلیون تومان کافی است، اما نکته قابل تامل در این است که بسیاری از زوج های جوان حتی توانایی فراهم کردن چنین ضمانتی را ندارند.


حال سوال اینجاست که تکلیف این زوج های جوانی که ضامن بانکی معتیر کارمند ندارند چیست؟ آیا باید در بازار سیاه به دنبال خرید ضامن بروند و برای گرفتن وام شش میلیونی حداقل یک میلیون تومان را به فرد ضمانت کننده بپردازند و در نهایت هم با کسر کارمزد قانونی تقریباً 4 میلیون و 800 هزار تومان دستگیرشان بشود؟


از طرف دیگر این ضامن های بازار سیاه جدای از پولی که به عنوان حق ضمانت بانکی دریافت می کنند، از فرد وام گیرنده چک و سفته به روز و بدون تاریخ به کل مبلغ کل وام دریافت می کنند تا اگر مشکلی در یکی از قسط ها پیش آمد، کل مبلغ را به اجرا بگذارند.


اگرچه در برحه ای از زمان زمزمه ای مبنی بر افزایش وام ازدواج تا 10 میلیون تومان نیز در سایت های خبری پیچید، اما کماکان وام ازدواجی که دولت تحت عنوان صندوق مهر امام رضا (ع) با عاملیت بانک های دولتی از آن پشتیبانی می کند 6 میلیون تومان است؛ وامی که در بسیاری از موارد زوج های جوان به دلیل سیکل طولانی بانک ها در پرداخت و گیرهای فراوان بانک ها، از گرفتن آن صرف نظر میکنند.


نکته پایانی اینکه که آیا مسئولین رده بالایی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و تمامی کسانی که وام های میلیاردی و غیرقابل بازگشت به افرادی که هم اکنون جزء دانه درشت های بدهکار به دولت و ملت هستند، پرداخت کرده اند متوجه این امر نشده اند که پرداخت وام های چند ده میلیاردی از گرفتن وام ازدواج شش میلیونی راحت تر است؟ آیا پرداخت وام شش میلیونی بانک ها را متضرر می کند، درحالی که وام های میلیاردی که عملاً از خزانه بیت المال به این افراد پرداخت می شود، مشکلی در سیستم اقتصادی بانک ها ایجاد نمی کند؟


یادداشت از فاتحی نیا


انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

وام ازدواج زوج های کردستانی سه طلاقه ازدواج

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->