• نوای مردم، برای مردم
  • About People and For People
  • اولین سایت خبری مستقل شهرستان سنندج
  • Navayeabidar Local News Portal
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 تیر 1394 / 15:38   کد خبر : 1139   گروه : اجتماعی
یک روز در پای درددل های کسبه بازار؛

از تاثیرات دلار و مذاکرات هسته ای بر قیمت ها تا ورود بی رویه اجناس بی کیفیت چینی در بازار سنندج

بدون شک اصناف در استان کُردستان به دلیل بافت خاص آن و وجود بازارهه و بازارچه های متعدد نقش مهمی را در چرخاندن چرخ های اقتصادی ایفا می کنند.

بدون شک اصناف در استان کُردستان به دلیل بافت خاص آن و وجود بازارهه و بازارچه های متعدد نقش مهمی را در چرخاندن چرخ های اقتصادی ایفا می کنند.

به گزارش خبرنگار نوای آبیدر، یکی از بزرگترین نهادهاى مدنى در هر کشورى اصناف هستند، این نهادها توسط خود مردم اداره مى شوند و در وضعیت بازار و قیمت گذارى کالاها نقش بسیار موثرى دارند. از این رو اول تیرماه روز اصناف نامگذارى شده است.

 

بدون شک اصناف در استان کُردستان به دلیل بافت خاص آن و وجود بازارهه و بازارچه های متعدد نقش مهمی را در چرخاندن چرخ های اقتصادی ایفا می کنند.

 

به همین دلیل به بازار قدیمی سنندج رفتیم تا با اصناف و بازاریان گفتگویی داشته باشیم و پای درد دل ها و مشکلات آنها بنشینیم و پینشهادات آنان را به گوش مسئولین شهرستانی و استانی برسانیم.

 

بازار آصف سنندج اولین مقصد خبرنگار نوای آبیدر است. این بازار که از قدیمی ترین بازارهای سنندج است همواره کانون توجه شهروندان، اصناف و گردشگران برای بازدید و خریدهای روزانه است.

 

کیوان محمدی یکی از پارچه فروشان بازار آصف سنندج در گفتگو با خبرنگار نوای آبیدر می گوید: برای اولین بار است که می بینم در روز اصناف خبرنگاری به جمع بازاریان و کسبه می آید و پای درددل های آنان می نشیند که این خود باعث خوشحالی من و همکاران من است.

 

وی در خصوص وضعیت بازار و کسب و کار می گوید: متاسفانه در سال های اخیر و از ابتدای سال 94 افت شدید در خریدهای مردم بوجود آمده است بطوریکه ما هر ساله در ابتدای سال جدید و با ورود گردشگران چنیدن بار سفارش جنس می دادیم اما امسال بازار به گونه ای دیگر بود و آنچنان که بازار می بایست رونق داشته باشد، نبود.

 

این بازاری سنندجی تغییرات بازار ارز، مذاکرات هسته ای و نبود کنترل دقیق را مهمترین عوامل تاثیر گذار منفی بر بازار می داند و می افزاید: هنگامی که برای خرید پارچه به کشورهای منطقه سفر می کنیم، متاسفانه با افت شدید پول ملی مواجه می شویم و اجناسی را که در خریدهای قبلی با قیمت مناسب تهیه کرده بودیم، اینبار با قیمت های آنچنانی و آن هم با دلار آزاد تهیه می کنیم.

 

محمدی می گوید: ورود اجناس و لباس های چینی نیز خود مزید بر علت شده است چرا که کالاها و البسه چینی با کیفیت پایین و قیمت ناچیز وارد بازار ایران شده است و مردم طبیعتاً روی به آنها می آورند.

 

این کسبه سنندجی در خصوص تمایل مردم به خرید پارچه برای لباس کُردی می گوید: همانطور که اشاره کردم بازار اجناس چینی همه جا را اشباع کرده است و متاسفانه مردم نسبت به گذشته خریدهای کمتری از بازار پارچه فروشان انجام می دهند و در هنگام تعطیلات و جشن ها نیز بیشتر مشتریان ما از شهرهای دیگر هستند.

 

به سراغ یکی دیگر از کسبه های سنندجی در بازار آصف رفتم. صدیق مرادی که به "کا صدیق خیاط" مشهور است در گفتگو با نوای آبیدر می گوید: نبود نرخ های ثابت در بازار خیاطان موجب شده است تا هر فردی به صورت شخصی برای نرخ تمام شده دوخت تصمیم بگیرد که این در حق مشتری نوعی خیانت محسوب می شود.

 

وی می افزاید: متاسفانه کنترل اصناف و اتحادیه نیز بر این امر بسیار دقیق نمی باشد و می بینیم که در بازار چندگانگی قیمت ها وجود دارد.

 

درددل اصناف سنندجی را به بخش دیگری از بازار و البته به میان طلا فروشان به عنوان کسبه پُر درآمد می بریم. نکته جالب این بود که بسیاری از آنها حاضر به انجام مصاحبه با خبرنگار نوای آبیدر نشدند و سکوت را بهتر از سخن گفتن انتخاب کردند.

 

به بازار طلافروشان سنندج واقع در میدان انقلاب روبروی دخانیات رفتم. به ناچار در قالب مشتری و نه خبرنگار وارد یکی از مغازه های طلاقروشی خلوت رفتم و به بهانه قیمت سر صحبت را به صاحب مغازه باز کردم.

 

این طلافروش سنندجی که نامش را نیز به خبرنگار نوای آبیدر نگفت، در خصوص بازار طلای سنندج می گوید: افت و رکود شدیدی در چندماه اخیر بازار خرید و فروش طلا به دلیل مشکلات معیشتی و همچنین بالا و پایین رفتن نرخ جهانی طلا شاهد هستیم.

 

وی می افزاید: با این وجود صنف طلا فروشان همواره مشتریان ثابت خود را دارد و البته قیمت هم در چند ماه آینده رو به افزایش خواهد گذاشت.

 

سخنان اصناف سنندجی را که البته بسیاری از آنها نیز از کسب و کار خود راضی بودند و بساری هم از افت شدید بازار گلایه مند بودند را با سخنان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کُردستان به پایان می رسانیم.

 

ما بعنوان یار و یاور در کنار اصناف خواهیم بود

"محمد دره وزمی" رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کُردستان از اهمیت اصناف به عنوان بدنه مهم اقتصاد کُردستان نام می برد و می گوید: در استان کردستان 58 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب مشغول به فعالیت هستند که بخش قابل توجهی از جامعه را بخود اختصاص داده اند

.

وی می افزاید: در فرهنگ شفاهی ما و به نقل از گذشتگان و همچنین تاکیدات دین مبین اسلام « از اصناف بعنوان حبیب خدا » یاد کرده اند، که این حبیب خدا بودن شرایطی دارد که خوشبختانه اصناف کردستان این شرایط را دارد

.

دره وزمی تاکید می کند که ما بعنوان یار و یاور در کنار اصناف خواهیم بود.

انتهای پیام/

Navayeabidar Telegram Channel


برچسب هـا :

اصناف سنندج بازار سنندج درد دل روز اصناف

نظرات بینندگان :

      اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت نوای آبیدر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

-->